2016-2017 Bilişim teknolojilerinin temelleri dersi 2. dönem 1.yazılı sınav soruları ve cevapları

2016-2017 Bilişim teknolojilerinin temelleri dersi 2. dönem 1.yazılı sınav soruları ve cevapları

2016-2017 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI

……………….  MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNİN TEMELLERİ DERSİ 2. DÖNEM 1. YAZILI SINAVI

ADI & SOYADI SINIFI NUMARASI PUANI

 

 • BİOS nedir? İşlevlerinden 3 tane yazınız.
 • Aşağıdaki POST sırasında hata bulunduğunda sistemin durdurulmasını engelleyen ayarların anlamlarını yanlarına yazınız.

a) No. errors POST:

b) All errors POST:

c) All, bur DİSK\KEY POST :

 • Aygıt yöneticisi penceresinde bir aygıtın yanında aşağıdaki işaretler varsa ne anlama gelir yanına yazınız?

a) Sarı ünlem,

b) Yeşil soru işareti,

c)Kırmızı “x”,

 • Yazılı hata mesajlarından birini olan “Hard Disk Fail “hatası ne anlama gelir?
 • Sürücü (Driver) nedir?
 • Disk birleştirme nedir, örnek vererek açıklayınız?
 • Bilgisayara bellekle format atarken izleyeceğimiz yolu yazınız?
 • İşletimi nedir, sistemi kaça ayrılır isimlerini yazınız?
 • Kayıt defteri nedir açıklayınız?
 • Genel olarak işletim sisteminde kaç farklı kurulum vardır?

 

CEVAPLAR

1.Cevap: BİOS anakart üzerinde bulunan konum itibariyle küçük olmasına rağmen, işlevsel yönden bilgisayarın en temel parçasına denir.

İşlevleri;

 • Hangi aygıtların hangi sıraya göre okunması gerektiğini;
 • Hangi kartların çalıştırılıp çalıştırılamayacağını;
 • Hangi aygıta ne kadar gerilim verilmesi gerektiğini;

2.Cevap:

 1. a) No. errors POST: Hiçbir hatada durmaz. b) All errors POST: Bir hata tespit edince durur ve düzeltmemiz için uyarır.                                                                                    c) All, bur DİSK\KEY POST: Klavye ve disket sürücü hatası dışındaki hatalarda durur.

3.Cevap: Sisteminizde mevcut disk (ler)le BİOS’ ta belirlenmiş disk ayarları birbirlerini tutmuyor demektir. BİOS’ tan disk ayarlarına bakınız master\slave ayarlarını kontrol ediniz anlamına gelir.

4.Cevap:

 1. a) Aygıtla ilgili bir sorun vardır. Aygıt ya yanlış yüklenmiş ya yüklenmemiş ya da yüklü ama tüm işlevlerinin kullanılamayacağını gösterir.
 2. b) Bu işaret var ise aygıt için uyumlu bir sürücünün yüklü olduğunu ama işlevlerinin kullanılamayacağını gösterir.

c)Kırmızı “x” devre dışı anlamına gelmektedir. Devre dışı aygıt fiziksel olarak bilgisayarda bulunup kaynakları tüketen ancak korumalı mod sürücüsü yüklü olmayan bir aygıttır.

5.Cevap: Bilgisayarla kullanıcı arasındaki iletişimden sorumlu olan işletim sistemleri, bu iletişimi sağlayabilmek için bilgisayarı oluşturan donanım birimlerini tanımak zorundadır. Her donanım birimi işletim sistemiyle tanışabilmek için bir kısım tanıtım dosyaları kullanır. Bu dosyalara sürücü (driver) dosyaları adı verilir.

6.Cevap: Disk birleştirme bir birimdeki (örneğin, bir sabit disk veya depolama aygıtı) parçalanmış verilerin birleştirilmesi işlemidir.

Bir birime dosya kaydettikçe, değiştirdikçe ve sildikçe zaman içinde parçalanma ortaya çıkar. Bir dosyada kaydedilen değişiklikler, genellikle birimde orijinal dosyadan farklı bir yerde depolanır. Bu durum dosyanın işletim sisteminde göründüğü yeri değiştirmez, yalnızca dosyayı oluşturan bilgi bitlerinin gerçek birimde depolandığı yerleri değiştirir.

7.Cevap: Bios setupta birincil olarak USB flash bellek yapılır.F10  ile kaydedlir. Bilgisayar yeniden başlatırken bir tuşa basılır. Dil seçimi ve Hdd bölümleme işlemleri yapılır. İşletim sistemi kurulacak hdd veya bölüme biçimlendirilip yükleme yapılır.

8.Cevap: işletim sistemi, bir bilgisayar sisteminde kullanıcı ile iletim kurarak donanım ve yazılım kaynaklarının kullanıcılar arasında adil bir biçimde paylaştırılmasını sağlayan programlardır.

Genellikle kişisel bilgisayarlarda kullanılan işletim sistemleri, lisanslı işletim sistemleri ve açık kaynak kodlu işletim sistemleri olarak ikiye ayrılır.

9.Cevap: işletim sisteminde bulunan; sistem donanımı, yüklü programlar, ayarlar ve bilgisayardaki tüm kullanıcı hesaplarının profilleri ile ilgili önemli bilgileri içeren bir veri tabanıdır. işletim sistemi ile gelen kayıt defteri düzenleyicisi regedit.exe adlı hizmet programıdır.

10.Cevap: Genel olarak işletim sistemlerinin 3 farklı kurulum şekli vardır. Bunlar;

ilk kurma: Bir işletim sisteminin ilk defa bilgisayarımıza kurulması durumudur.

Yükseltme: Kullanılmakta olan bir işletim sisteminin üst versiyonlarından birisinin yüklenilmesi istenildiğinde gerçekleştirilen kurulum türüdür.

Çift açılma: iki veya daha fazla işletim sisteminin aynı bilgisayara kurulması istenilen durumlarda gerçekleştirilen kurulum tipidir.Rica: Sitemizin Google'da Ön Sıralarda Çıkması İçin Lütfen Alttaki Google+ Butonuna Tıklayınız , Sayfamızı Facebookta Beğeniniz veya yazıları Twitter,Facebookta paylaşınız.
Paylaş :
Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazın ...

XHTML: Bu Etiketleri Kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>