Büyük-Küçük Harf Değiştirme VB.Net

Büyük-Küçük Harf Değiştirme VB.Net

Kullanıcının İsmi dışarıdan Girilecek ve Listboxa  kullanıcının isminin ilk baş harfi büyük diğerleri küçük soyismi ise tamamen büyük harflerle listbox’a eklenecek programı yapalım..

resim1

Yukarıdada Görüldüğü gibi program 2 textbox,1 button ve 1 adet listbox’tan oluşuyor. kullanıcı dışarıdan tamamen küçük harflerle veri giriyor aam ekle dediğinde listboxa eklenmeden yazdığımız kodlarla program harfleri büyük ve küçüklüğünü istediğimiz gibi değiştiriyor. şimdi programın yapılışına geçelim. Ekle butonuna tıkladığımızda işlevler gerçekleşeceği için kodlarımızı  buttona yazacağız .

Yapılışı:

Button1 yazılacaklar;

 


ublic Class Form1

Private Sub Button1_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles Button1.Click

Dim ad, soyad, a As String

ad = TextBox1.Text

soyad = TextBox2.Text

soyad = soyad.ToUpper

Dim i As Integer

For i = 1 To ad.Length - 1

a = a + ad.Chars(i)

Next

ListBox1.Items.Add(ad.ToUpper.Chars(0) & a.ToLower & " " & soyad.ToUpper)

End Sub

End Class

Sonra Programı Çalıştırıyoruz.. Yapamayanlar veya kodları incelemek isteyenler Aşığıdan Projeyi indire tıklayarak programı inceleyebilirsiniz..

Projeyi İndirRica: Sitemizin Google'da Ön Sıralarda Çıkması İçin Lütfen Alttaki Google+ Butonuna Tıklayınız , Sayfamızı Facebookta Beğeniniz veya yazıları Twitter,Facebookta paylaşınız.
Paylaş :
11 Mart Perşembe,2010 Tarihinde Yayınlanmıştır. Bulunduğu Kategori : Görsel Programlama, VB.NET
Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazın ...

XHTML: Bu Etiketleri Kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>