Hata Yakalama Try-Catch-Finally C# Ders 4

Hata Yakalama Try-Catch-Finally C# Ders 4

Hazırladığımız programlarda kullanıcıların girmiş olduğu yanlış verilerden dolayı  hatalar oluşabilir.Bunu önlemek için try-catch kullanılır.Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi try yazdıktan sonra iki defa tab tuşuna basınız.

İki defa tab tuşuna bastığınızda c#.net komutu kullanımı ile birlikte aşağıda görüldüğü gibi kendisi yazar. Bu işlem c#.nette kullanılan diğer konutlar içinde geçerlidir.(for,if vb.) Tabi bunu yapmadan hepsini kendi elinizlede yazabilirsiniz.Tercih sizin.

throw hatayı fırlatma anlamındadır.Bu programda kullanmıyacağız.İleri örneklerde farklı bir örnek ile uygulamasını yaparız.Asıl konumuz try catch. Hata oluşunca catch’dan sonraki kodlar çalışır.program kodlarımızı try’dan sonraki güzel parantezler arasına yazıyoruz.Exception’dan sonra bir değişken tanımlıyoruz.Ben aşağıdaki resimde görüldüğü gibi değişkene  sorun adını verdim.Siz farklı bir isim verebilirsiniz. catch’dan sonraki güzel parantez arasında ise hata oluştuktan sonra yapılacak işlemler için kodları yazıyoruz.Hata oluştuğu zaman mesaj kutusunda hatanın adınıda yazsın diye değişken_ismi.message kodunu kullandım.(sorun.Message).Baş tarafınada Hata: ekledim.İkisini birleştirmek içinde + işaretini kullandım.C#.nette metinleri birleştirme işlemi için  + işareti kullanılır.Şunuda belirtelim ekranda mesaj kutusu olarak kullanıcıya uyarı yansıtmak için Messagebox.Show kullanılır.

çalıştıralım.

finally bölümündeki kodlar hata olsada olmasada gerçekleşir.Aşağıda görüldüğü gibi her iki durumdada textBox1 ve textbox2’yi sil komutunu kullandık.(textBox1.Text=””)Bu programda kullanılması fazla mantıklı değil ama örnek olsun diye kullandık.textBox1.Text=”” komutu yerine textBox1.Clear() kullanabilirsiniz.

Dersin videolu anlatımı ve anlatımda yapılan projeyi indirmek için

TıklayınızRica: Sitemizin Google'da Ön Sıralarda Çıkması İçin Lütfen Alttaki Google+ Butonuna Tıklayınız , Sayfamızı Facebookta Beğeniniz veya yazıları Twitter,Facebookta paylaşınız.
Paylaş :
26 Eylül Pazar,2010 Tarihinde Yayınlanmıştır. Bulunduğu Kategori : C#, Dersler
Henüz Yorum Yok.

Yorum Yazın ...

XHTML: Bu Etiketleri Kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>