Gorsel Programlama | Görsel Programlama | C#.Net | VB.Net | C# Console

ana sayfa > C#, Dersler > Switch Case Yapısı C#.Net Ders 8

Switch Case Yapısı C#.Net Ders 8

Cuma, 15 Eki 2010 yorum ekle yorumlara git

Switch Case Yapısı C#.Net  Ders 8

Switch Case Yapısı : if yapısına benzer.Şartlı işlemlerin olduğu durumlarda kullanılır.

Kullanımı:

switch (değişken)

case  Koşul1:
Komutlar;

break;

case Koşul 2:

Komutlar;
break;
case Koşul n:

Komutlar;

break;

default:
Komutlar;
break;
}

Örnek:

Uygula butonuna tıklandığı zaman Combo’dan seçilen rengi label2′ye uygulayan programın kodlarını yazınız. Sorunun form görüntüsü yukarıdadır. (comboBox’a üç seçenek eklenecek.Kırmızı,Mavi,Beyaz)

Eklenen comboya seçenek eklemek için : comboyu seçtikten properties’ten items’ın (yukarıdaki resimde belirtilmiş) yanındaki üç nokta tıklanır.Ekrana gelen menüye seçenekler yazılır.Sorumuzda seçilen seçeneğe göre işlem yapacığımıx için switch-case kullanıyoruz. Combo’da o anda seçili ifadeyi Text özelliğine bakarak alıyoruz.(comboBox1.Text).  case “Kırmızı” : label2.ForeColor=Color.Red — >  comboda seçili seçenek Kırmızı ise label2′nin yazı rengini kırmızı yap.Diğer satırlarda aynı şekilde. Default ise bu seçenekler dışında herhangi bir şey olursa nelerin yapılacağını kodlarız.Şart gerçekleşince break’a kadar tüm kodlar işlenir.Bu yüzden her şart kodlarından sonra break’ı unutmayın.

Not : Yukarıda görüldüğü gibi araya noktalı virgül ( ; ) koymak şartı ile komut satırlarını aynı satırda yazabiliriz.

Örnek:

Uygula butonuna tıklandığı zaman Combo’dan seçilen rengi ve yazıyı label2′ye uygulayan programın kodlarını yazınız. Sorunun form görüntüsü1. örnek ile aynıdır. (comboBox’a üç seçenek eklenecek.Kırmızı,Mavi,Beyaz)

Örnek :

Giriş butonuna tıklandığı zaman textbox’a girilen not 0 veya 1 ise label3′e Kaldı 2-3-4-5 ise Geçti yazan programın kodlarını yazınız.

Yukarıda gözüktüğü gibi birden fazla şart için kod satırı yapılabilir.textbox’a 0-1 girildiği zamanlabel3′e kaldı,2-3-4-5 girildiği zaman Geçti yazar,diğer tüm durumlarda hata mesajı ekrana gelir. Şartlardan break komutunun kullanıldığına dikkat edin.

Yukarıdaki gözüktüğü gibi default yanlış girişi önlüyo. 0-5 arasındaki tam sayılar dışında tüm veriler için ekrana hata mesajı getiriyor.

Dersin videolu anlatımı ve anlatımda yapılan projeyi indirmek için

Tıklayınız
Rica: Sitemizin Google'da Ön Sıralarda Çıkması İçin Lütfen Alttaki Google+ Butonuna Tıklayınız , Sayfamızı Facebookta Beğeniniz veya yazıları Twitter,Facebookta paylaşınız.
Paylaş :Böyle bir web sayfam olsun diyorsanız iletişim bölümünden veya [email protected] mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.


Tüm cep telefonu aksesuar fırsatları için tıklayın !

  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok